Home / Blog / PEWNOŚĆ SIEBIE

PEWNOŚĆ SIEBIE

tygrysOd jakiegoś jesteśmy pasieni sloganami: “zjedz ten konkretny jogurt, unikniesz wzdęć i poczujesz się pewna siebie”, “użyj tych perfum, a zyskasz pewność siebie i będziesz zniewalający”, “kup ten kosmetyk, doda Ci to pewności siebie”.
Czy aby na pewno mamy dobre wyobrażenie na temat pewności siebie? Wiemy co to w ogóle jest? I czym to się je? Myślę że… nie. Nie dziwię się że jesteśmy niepewni siebie skoro uzależniamy, to poczucie od ubioru, perfum czy serka.

Pewność siebie to NIE uczucie uzależnione od nieistotnych czynników zewnętrznych ale też NIE grubiaństwo, opryskliwość, wywyższanie się, czy wchodzenie w relację z pozycją roszczeniową.

Pewność siebie to przekonanie o tym jaką jest się osobą. Znajomość swoich słabych i mocnych stron. Swoich cech charakteru. Swoich umiejętności i kompetencji. Niestety przekonanie o nas samych jest trudno utrzymać, dlatego że nigdy nie jest tak że zachowujemy się zawsze w ten sam określony sposób. I nawet jeśli pomyślimy sobie że jesteśmy uczciwi to znajdziemy przykład z naszego życia na to że nie byliśmy uczciwi i tak można przerzucać się myślami bez końca…

Jak pracować nad pewnością siebie?

  • Pewność siebie to odpowiednia POSTAWA CIAŁA. Utrzymywanie określonej postawy ciała wpływa na produkcję konkretnych hormonów które z kolei wpływają na nasze zachowanie i samopoczucie. Wzrok skupiony w konkretnym miejscu, postawa wyprostowana, otwarta, konkretne ruchy, te zachowania obniżają poziom stresu i podwyższają poziom testosteronu który zwiększą naszą wytrzymałość w sytuacjach trudnych. Dlatego za wszelką cenę w trudnej sytuacji nie skulamy się, nie garbimy i nie opuszczamy wzroku, bo to powoduje reakcję łańcuchową i automatycznie hormon stresu wzrasta, zaczynamy odczuwać większy strach, a widmo porażki staję się coraz bardziej rzeczywiste.
  • Pewność siebie to NIE PORÓWNYWANIE SIĘ z innymi. Ogólne porównywanie się z kimkolwiek jest absurdalne z uwagi na fakt że każdy jest inny i zawiera inny zasób kompetencji, cech osobowościowych, co za tym idzie odnosi sukcesy na innych obszarach niż my. Tak samo jest z nami. My możemy dobrze grać w tenisa, a ktoś w ping ponga. Jeżeli podczas spotkania z kimś odczuwamy dyskomfort spowodowany naszym odczuciem że ta osoba jest od nas lepsza, to określmy w czym konkretnie jest od nas lepsza, ale tak samo my powinniśmy określić w czym my jesteśmy od tej osoby lepsi. W ten sposób zweryfikujemy swoje negatywne emocję, być może okażą się całkiem niepotrzebne.
  • Pewność siebie to ROBIENIE LISTY SUKCESÓW co jakiś czas. W ten sposób określamy swoje dobre cechy dzięki którym osiągnęliśmy sukces, co za tym idzie określamy też umiejętności. Dzięki temu ćwiczeniu widzimy obszary w których możemy czuć się pewni siebie. Tak samo powinniśmy postępować z własnymi wadami i porażkami. Niech one będą określone przez nas samych a nie przez innych. Chodzi o to by nie oceniać samego siebie przez pryzmat innych ludzi którzy do końca nie znają sytuacji i okoliczności w których tak a nie inaczej postąpiliśmy. Świadomość swoich wad powoduje że nie wyolbrzymiamy ich, potrafimy realnie nad nimi pracować.

Musimy pamiętać że pewność siebie budujemy wewnątrz siebie. I to my sami powinniśmy ją budować, przez syntezę i realną ocenę naszych sukcesów i porażek. Nie inni ludzie, nie nowy samochód czy sukienka. Czynniki zewnętrzne chwilowo poprawią nasze samopoczucie ale za chwilę pojawi się sytuacja stresowa której możemy nie wytrzymać. A to z kolei jeszcze bardziej nadszarpnie nasze poczucie pewności siebie.

Dodaj komentarz

Top