Home / Blog / Skuteczna realizacja celów, cz. 2.

Skuteczna realizacja celów, cz. 2.

Co więc nas powstrzymuje? Co blokuje nasze działanie? Dlaczego do diabła ciągle tylko o tym marzę a wciąż tego nie mam!!!

Sprawdź co utrudnia Ci osiągnięcie celu:

  1. Marzenia to nie cele!

Jeżeli pozostajemy w sferze marzeń, to nikłe są szanse na ich zrealizowanie. Aby marzenie zrealizować należy uczynić z niego CEL.

Jak to zrobić? Najprościej – sparametryzować marzenie – zaczynając od ustalenia daty realizacji!

Istnieje wiele technik parametryzowania – konkretyzowania celu. Najbardziej znane techniki to SMART, PURE, CLEAR. Wszystkie one mają za zadanie jasno określić do czego dążymy oraz ustalić w jaki sposób będę mógł ocenić czy cel zrealizowałem czy też nie, lub w jakim stopniu udało mi się cel zrealizować.

  1. Wymówki

Marzenia dla marzycieli, proza życia to zupełnie coś innego. Brak mi wiary w możliwość realizacji celu. Cel jest zbyt piękny aby był możliwy do zrealizowania. To zbyt śmiałe pragnienie. Nikomu z moich znajomych nie udało się tego osiągnąć. Wszyscy mi mówią, że to nie ma sensu. I tak się nie uda więc nie ma po co się starać. Nie mam pojęcia jak miałbym tego dokonać.

  1. Strach przed oceną i przed porażką.

Co o mnie pomyślą inni, jak już zacznę realizować swoje cele? Znajomi będą się śmiać, że zamiast napić się piwa, hasam jak zając po lesie, a efektów nie widać. Próbowałem wiele razy rzucić palenie i nie udało się, dlaczego teraz miałoby być inaczej? Wielu już zaczynało biznes i jak skończyli? W tym kraju nic nie można osiągnąć. Co sobie pomyślą moi bliscy i znajomi jeśli mi się nie uda?

  1. Nie ten czas.

Czekanie na lepsze czasy. Jeszcze nie teraz… Jutro… Gdyby… Gdyby Państwo lepiej dbało o przedsiębiorców to założyłbym własną firmę. Gdyby było cieplej na dworze to bym pobiegał. Gdybym miał choć pierwszy milion… Jak bym miał tytuł magistra…. Gdybym mieszkał w innym mieście. Gdybym wyjechał za granicę… Żebym miał pomysł…

Nie będzie innych lepszych czasów na realizację własnych celów. Zacznij działać już dziś w tych warunkach i z tymi zasobami jakie w tej chwili posiadasz!

  1. Wygoda.

Komfort własny, z którego nie zrezygnuję… Co jest fajnego w obecnej sytuacji, co sprawia że nie chce ci się sięgnąć po wyznaczony cel? Co dostajesz w zamian za rezygnację, za zaniechanie realizacji planów. Co daje ci tę satysfakcję, że nie ruszasz do roboty?

  1. Nie mój cel…

Czy twój cel, twoje zobowiązanie, twoje noworoczne postanowienie jest naprawdę TWOJE? A może to żona od ciebie tego oczekuje, może chce tego twój szef albo teściowa, matka, kochanka, kolega, ksiądz, psycholog? Czego tak naprawdę chcesz TY sam? Jaki jest TWÓJ cel???

Co z tym zrobić? Jak sobie z tym poradzić? W jaki sposób mimo to zrealizować swoje cele?

Zapraszam do lektury kolejnych wpisów…

Top